دسته بندی : اعیاد و مراسم
یا رب الحسین(ع)ماه محرم درروستای گرده  حال وهوای عجیبی دارد که کوچک وبزرگ مرد وزن با هر مقام ودرجه ای خادمی ونوکری آقا را میکنند.در25ذی الحجه جمعی از جوانان عاشق حسینی با سیاه پوش کردن مسجد ومعابرروستا به استقبال ماه محرم می روند.
سقای عشقیم ،قورولدی طشتون                                                 قرا گینلر     ،   عزایه  گلسون
گلور محرم   ،      آچلدی پرچم                                                 کیمون وارعشقی، نوایه گلسون
دو روز مانده به ماه محرم مراسم طشت گذاری روستای گرده با رسم خاصی انجام می گیرد.
عزاداران بعد از ظهردر مسجد جمع شده وبا برداشتن بیرق های سیاه و طبل ونی زدن وبرداشتن دوعدد کوزه به سمت چشمه روستا حرکت میکنند در بین راه ابیاتی را با اشک ریختن وسینه زدن ، همه باهم زمزمه میکنند.
مظلوم حسین، عطشان حسین                                                       عالم سنه،   قربان حسین
سن گور نجه  ،   مظلومیدون                                                        داشلاردا، آغلاردی  سنه
        وقتی به چشمه رسیدند کوزه ها را باآب پر می کنند وبه یاد تشنه لبان روضه علی اصغر(ع) خوانده می شود ودعا میکنند و برمیگردند تا به داخل مسجد وارد میشوند با ناله های شاه سلام علیک.
در داخل مسجدمداحی میشود وسینه زنی میکنند ودرآخر با ناله های آتشین واحسن واحسین آب کوزه ها را در داخل طشت های مسی می ریزند وزیارت میکنند.
مراسم طشت گذاری در روستای گرده قدمت دیرینه ای دارد که به یاد تشنگی، تشنه لبان کربلا انجام میگیرد.

شاخسی
(شاه حسین)
عزاداران عصر هر روز یک ساعت مانده به اذان وصبح عاشورا مراسم ساخسی (شاه حسین) را به صورت دو گروه جداگانه در محوطه مسجد بصورت خاصی انجام میدهندکه گروه اول شاخسی(شاه حسین) میگوید و گروه دوم در جوابش واخسی (واحسین) میگویند که این شعار ها عوض می شوند موقع اذان مؤذن اذان میگوید و مراسم با دعا کردن تمام میشود. این مراسم تا هفدهم ماه محرم  ادامه پیدا میکند.
تصاویری ازمراسم شاخسی روستای گرده
نماز جماعت
حسین پاینده اتدی الصلاتی                                 حسینن اولدی اسلامین نجاتی

عاشقان حسینی روستای گرده در کنارعزاداری به نماز جماعت در اول وقت پایبند بوده که این درس را از ارباب ومولایشان آموخته اند.


زیارت عاشورا
مراسم زیارت عاشورا درروستای گرده از روز طشت گذاری تا پایان ماه صفر بعد از نماز مغرب وعشاء وصبح روز عاشورابه صورت گروهی وبی ریاخوانده می شود تا عرض تسلیتی باشد برای مادرش بی بی دو عالم حضرت زهرا(س) وساحت مقدس آقا امام زمان(عج).

سخنرانی
مراسم سخنرانی ازاولین شب ماه محرم شروع شده وتاشب هفدهم ماه محرم الحرام ادامه می یابد که سخنران آن حجت الاسلام جعفر مستوفی روحانی مستقر در محل بوده وپیرامون اهداف حضرت سید الشهدا(ع) ومسائل تربیتی واجتماعی ومشکلات جامعه وجوانان و...سخنرانی میکنند.

زنجیر زنی وسینه زنی
زنجیر زنی وسینه زنی نیزازاول شب ماه محرم شروع شده که زنجیر زنی تا ظهر عاشورا وسینه زنی تا شب هفدهم ماه محرم الحرام ادامه می یابد که توسط مداحان عالیقدر روستای گرده مداحی می شود وهر شب ازاحوالات یکی از شهدای کربلا خوانده میشود که شب تاسوعا مختص جناب علی اصغر(ع) وشب عاشورا مختص آقا ابوالفضل (ع) هست که عاشقان،دردمندان در این دو شب آنقدر عزاداری واشک می ریزند که فضای معنوی خاصی بوجود می آیدکه زبان از اظهارتوصیفش عاجز است.احسانات در ماه محرم
مردم حسینی روستای گرده از دیرباز برای ادامه راه مولایشان  جان ومالشان را فدای آقا میکنند. از شروع ماه محرم هرکس به طریقی احسانات میکند از شربت وخرماوآش حلیم گرفته تا صبحانه ونهار وشام که این احسانات در روز تاسوعا وعاشورا به اوج خو می رسد ودرروز سوم و هفتم وچهلم سالار شهیدان هم،همین طور هست.
احسانات فرد خیری در روز تاسوعا


تدارک احسان روز عاشورا درآشپزخانه مسجدساعت 3بامداد
تاسوعای حسینی در روستای گرده
عزاداران روستای گرده در روز تاسوعا وعاشورا به حد اکثر خود می رسد. مهمانان عزیزو روستاییان مقیم نمین-اردبیل وتهران خلاصه هر کجای ایران باشند تاسوعا وعاشو را رابه دیار خود می آیند تا درمراسم عزاداری سید ومولایمان شرکت کنند وحاجت خود راازدرگاه خداوند با شفاعت اهل بیت(ع) بگیرند ظهر روز تاسوعا بعد از نماز ظهر وخوردن نهار که توسط فرد خیری احسانات می شود دسته عزاداری از جلوی مسجد حرکت میکند که به یاد مظلومیت سالار شهیدان وعلمدار کربلا تاعصر تاسوعا به صورت دسته جات عزاداری میکنند وهر خانه ای که طشت گذاشته باشد به آنجا رفته وزیارت میکنند ونوحه میگویندو درخانه های امواتی که در سال جاری فوت شده باشندو ودرخانه های شهداواهل قبور وامام زاده ها رفته که روضه شهدای کربلا خوانده میشود ودعا میکنند وفاتحه نثار روحشان میکنند در طول مسیر عزاداری مردم نذورات قربانی خود را قربانی میکنند وگوشت آن رابه مسجد داده تادر روز عاشورااحسان کنند.
مسجد جامع روستای گرده دوعلم(بیرق) مقدس حضرت ابوالفضل العباس(ع) دارد که مردم اعتقاد خاص وعمیقی نسبت به آن دارند وبرای برآورده شدن حاجات خود به آن نذر میکنند تا حاجاتشان برآورده گردد که محقق هم می شود حتی مهمانان زیادی از سایر نقاط برای زیارت وادای نذر به علم آقاابوافضل العباس(ع) به این روستا می آیند.
در پایان عزاداری ،عزاداران عصر تاسوعا دوباره به جلوی مسجد می آیند ودرمحوطه مسجد زنجیر می زنند وروضه گفته می شودوکلی دعا میکنند ودوباره از سر شوق ورغبت مراسم شاخسی را شروع می کنند. واقعا انسان متحیر می شود که امام حسین با این جماعت چه کرده که بدون خستگی اینطوری عزاداری میکنند این مراسم هم تا اذان ادامه می یابد وبعدش در نماز جماعت شرکت می کنند.
تدارک برای عزاداراری روز عاشورا وشبیه خوانی
جمعی از جوانان عاشق وزحمتکش که همیشه با جان ودل وبا اخلاص تمام در تمام مراسمات از نظافت گرفته تا تزیینات وپذیرایی و...تدارک یک مجلس عالی وبی عیب ونقص وخداپسندانه را میکنند تا مراسم به نحواحسن وپرشکوه انجام بگیرد.این جوانان عزیزشب عاشورا تا صبح بیدار می مانند وبعد از عبادت وراز ونیاز، تدارک مراسم فردارا میکنند اول محوطه مسجد را برای شبیه خوانی تمیز میکنند اگر برف ویخبندان هم باشد یکشبه پاکسازی میکنند وخیمه ها را نصب میکنند وبعدش حصار کشی باطناب وبعدش صحرای کربلارا در محوطه ،صحنه سازی میکنند لباس ها وابزار جنگی شبیه خوان ها رامرتب میکنند تا این مراسم در بهترین شرایط اجرا بشه.این افراد وچند تن از اعضای بسیج پایگاه مقداد گرده با پوشیدن لباس لجنی ،انتظامات مراسم را تا پایان مراسم بر عهده می گیرند.شبیه خوانی روستای گرده
قدمت شبیه خوانی در روستای گرده به هفت دهه می رسد که مکالمه هایش با همکاری چند تن ازافراد باسواد ومهم آن دوران به کارگردانی مرحوم شکرخان اسرافیلی گرده نوشته شده که ان مرحوم خودش درنقش شمربود.مکالمه های شبیه خوانی روستای گرده جامع وخیلی مفید نوشته شده که نقش های مهم آن عبارتند ازامام حسین(ع)-حضرت ابوالفضل(ع)-حضرت زینب(س)-جناب علی اکبر(ع)-جناب علی اصغر(ع)- جناب قاسم(ع)-خانم رقیه(س)-خانم سکینه(ع)-خانم لیلا(س)-خانم فاطمه(س)-جناب حربن یزیداز سپاه حق.
وعمربن سعد-شمر-ازرق-حرمله از سپاه کفر.
این مراسم از صبح عاشورا شروع شده وتاظهر به طول می انجامد که افراد زیادی از اکثرنقاط برای دیدن این مراسم به روستا می ایند که واقعا این مراسم بی نظیر بوده وگوشه هایی از واقعه عاشورا را به نمایش میگذارد. اگروقت داشتید حتما محرمی عاشورایی به این دیار حسینی بیایید قدوم مهمانان حسینی روی چشم ما جای دارند.
سپاه عمربن سعد


اطفال حرم واسرای کربلا


محوطه مسجد


بستن راه امام حسین(ع) توسط حر


توبه وبازگشت حر به سپاه امام حسین(ع)


جنگ حر وشهادتش


شبیه

جنگ جناب علی اکبر وشهادتش
جنگ جناب قاسم با ازرق وپسرانش


به میدان رفتن امام حسین(ع) وشهادت مظلومانه اش


اتش زدن وغارت خیام


عزاداری مردم در پایان مراسم
شام غریبان
گوشه هایی از مراسم شام غریبان

پایان
(التماس دعا)